Lalki. Dlaczego warto je kupować dla dziewczynek

Wielu rodziców pragnie, aby ich dzieci rozwijały się z czymś użytecznym i wartościowym, a także aby miały radość z zabawy tym przedmiotem. Zabawką dla dziewczynek jest lalka, choć warto zauważyć, że chłopcy także bawią się lalkami, co niekiedy wywołuje śmiech i zażenowanie. Niewielu dorosłych wie, jak wiele korzyści może przynieść zabawa lakami. Wybór odpowiedniej lalki dla dziewczynek nie jest jednak taki prosty.

Korzyści płynące z zabawy lalkami

Najnowsze badania naukowe potwierdziły hipotezę, że zabawa lalkami pomaga rozwijać umiejętności społeczne, a zwłaszcza empatię. Dzieci bawiące się lalkami o wiele częściej myślą o innych i o tym, jak oni odnoszą się do nich samych. Empatia, kluczowa umiejętność społeczna, jest niezbędna do budowania długotrwałych relacji interpersonalnych i skutecznego rozwiązywania konfliktów. Dziewczynki, które wcześnie ćwiczą umiejętności społeczne, osiągają lepsze wyniki w szkole i dokonują lepszych wyborów w życiu. Jako rodzice możemy pomóc naszym dzieciom w nauce. Dzięki lalkom, które potrzebują opieki, małe dzieci uczą się życzliwości i odpowiedzialności.

Jak zabawa lalkami wspomaga rozwój dziecka?

Zajęcia z lalkami pozwalają dzieciom zorientować się, co się dzieje i podtrzymywać rozmowy między uczestnikami. Opiekunowie, którzy bawią się z dziećmi za pomocą lalek, często stosują bardziej wyszukane wyrażenia i zadają więcej pytań, a pytania te w naturalny sposób wciągają dziecko do rozmowy. Na rynku dostępne są lalki dla dziewczynek, które mówią i jest to wspaniała zachęta do nawiązywania relacji z rówieśnikami.

Budowanie i okazywanie emocji

Wszelkie lalki mogą również pełnić funkcję terapeutyczną. Dzieci nie zawsze potrafią dokładnie powiedzieć, co je “niepokoi”, co się stało lub co jest nie tak. Scenki z udziałem lalek mogą pomóc dzieciom w wyrażaniu uczuć i opisywaniu wydarzeń, których były świadkami. Obserwowanie dzieci bawiących się lalkami ujawnia problemy, z jakimi się borykają, oraz sposób, w jaki traktują inne dzieci.